PARMAK EMME

 

Bebekler emme refleksiyle doğar. Parmak emme anne karnında başlar. Parmak emme ilk 18 aylık dönemde görülebilir, dört yaşına kadar bitmesi beklenir. Özellikle uyku sırasında çocuklar daha fazla parmaklarını emmektedirler. Bu dönem ilkokul yaşlarına uzuyorsa bu durum çocukta gerginlik ve kaygının belirtisi olabilir.

  • Parmak emme çocuğun ağız ve diş yapısında bazı problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda temiz olmayan elin, ağza alınması enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasına sebep olmaktadır.
  • Çocuğun parmak emmesinin nedenleri araştırılmalı, nedenler yok edilerek bu davranışın geçmesi beklenir. Kaygılı çocuklarda bu problem daha fazla görülür. Çocuğun parmağını emme davranışına değil, emme nedenini bularak anne baba asıl bu konuyu çözmeye çalışılmalıdır.
  • Yeterli ilgi ve sevgiyi görmeyen çocuklarda, parmak emme problemi daha sıklıkla görülmektedir. Evde hobisi olmayan, canı sıkılan, kendini yalnız hisseden çocuklarda daha sıktır.
  • Her istediği yapılan, sürekli ödül bekleyen çocuklarda da görülebilmektedir.

İdeal olanı çocuğun parmak emme davranışını tamamen ilgi ve sevgi ortamı içerisinde, yargılamadan, suçlamadan, ellerini kullanabileceği hobiler bularak, onunla vakit geçirerek, oyun oynayarak dikkatini başka yöne çekerek onu meşgul etmek olmalıdır. Küçük çocuklarda bu davranışı ile ilgili sözlü uyarı onun daha fazla gerginlik yaşamasına neden olabilir. Yaşı büyük olan çocuklar için onunla konuşmak ve bu durumdan rahatsız olduğunuzu belirtmek, sağlıksız yönlerini anlatmak işe yarayabilir. Bu tutumun alışkanlığa dönüştüğü durumlarda eline kokulu bir krem sürülebilir. Elini ağzına aldığında, karşılaştığı krem tadı ona bizim uyarılarımızı ve bu davranışı yapmaması gerektiğini hatırlatacaktır.

Önemli olan dört yaş sonrasında,  kaygının nedeninin giderilmesidir.

NAZAN KESKİN

Çocuk ve Aile Danışmanı