KİNEZYOLOJİK BANTLAMA NEDİR

HANGİ RAHATSIZLIKLARDA KULLANILIR

Eklem problemlerinde fonksiyonu arttırmak-ağrıyı kesmek, kas ve diğer yumuşak doku problemlerinde de desteklemek-ağrıyı kesmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılan klinik bir yöntemdir. Sıklıkla sporcu ve ortopedik rehabilitasyonunda kullanılan yöntem çok hızlı iyileşmeye ve hastanın şikayetlerinin azaltılmasına imkan verir. Hiçbir ilaç içermeyen özel bantlar doktor yada fizyoterapist tarafından eklem ya da doku istenilen pozisyona getirildikten sonra o pozisyonun korunması ve tedavinin etkinliğinin sürdürülmesi amacıyla uygulanır. Kinezyolojik bantlama Japonya’da yaklaşık 50 yıl önce geliştirilmiş fakat Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmaya başlamış özel bir tedavi ve bantlama yöntemidir. Yöntem bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık problemleri yanında ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında da kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir ve her geçen gün kullanım alanı genişlemektedir. Kinezyolojik bantlama teorik olarak, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu artırmak ve bölgede oluşan basıncı hafifletmektedir. Yaralanma bölgesinde azalan basınç kan dolaşımının artışı ile sonuçlanır ve böylece lenfatik drenaj oluşur. Dolaşım sisteminde yaratılan bu etki yaralanma bölgesindeki gerginlik ve hassasiyetin giderilmesinin yanında bölgede deri altında var olan ağrı reseptörlerinin uyarılmasını da önler, böylece ağrısız hareket etme imkânı sağlanmış olur.

Kinezyolojik bant uygulamaları bilimsel olarak;

– Kas, Fasya, Vasküler dolaşım ve Lenfatik sistemi etkileyerek
• Kas hareketini destekler,
• Fonksiyonu geliştirir,
. Cildin katmanları arasında boşluk oluşturur
• Kan ve Lenfatik dolaşımı destekler,
. Ağrı ve Enflamasyonu Azaltır.
Eklem ağrılarının çoğunlukla eklemi çevreleyen kas ve çevre dokuların normal yapısını kaybetmesinden kaynaklandığını biliyoruz. Kaslarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan inflamasyon, şişkinlik veya spazm, cilt ile kas arasındaki boşluğun daralmasına sebep olmaktadır. Boşluğun azalması özellikle lenfatik sıvı akışının azalmasına ve ağrı reseptörlerinin basınç altında kalması sonucu ağrıya sebep olmaktadır. Bantlama metodu ile cilt dokusu yukarı doğru çekilerek cilt-kas arasındaki boşluk arttırılıp, lenfatık dolaşım rahatlatılarak ağrısız hareket imkanı sağlanarak. Böylece iyileşmeye destek verilmektedir.
Temel uygulama alanları ;
• Boyun, sırt, bel ağrısına neden olan mekanik sorunlarDiskopatiler (Boyun ve Bel fıtıkları)
• Yumuşak doku ağrılarıBölgesel kas spazmları
• Yumuşak doku travmaları
• Küçük meniskal yırtıklar, kas zorlanmaları ve zedelenmeleri
• Omuz, dirsek, el, el bilegi ve parmakları ilgilendiren agrılı problemler,

  • Spor yaralanmaları
  • Eklem burkulma ve zorlanmaları
  • Epikondilitler, karpal tünel sendromu,
  • Romatizmal hastalıklar ve fibromiyalji,
  • Lenfödem,
  •  Dejeneratif artrit
  •  Tendinit, bursit
  •  Plantar fasiit, epin kalkanei
  • Ayak bilegi burkulmaları,
  • Ayak deformiteleri (halluks valgus, cekic parmak vb.)

Kinesio bant hafif, yapışkan, elastik özelliğe sahip olması ve derinin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer bantlardan farklıdır. Hiçbir kimyasal madde içermez. Alerji riski çok azdır. Uygulanan kişide 7 gün boyunca kalabilir. Deri ile bütünleşerek deri altındaki yapıları desteklemektedir. Gözenekli yapısı nedeniyle cildin havalanmasını da sağlamaktadır. Hiçbir şekilde kişinin hareketini engellememektedir.
Farklı renkleri olmakla beraber, etki açısından renklerin farkı yoktur. Renk seçeneği hastaya bırakılır.
Uygulanan bölgede nadiren cilt reaksiyonları görülebiliyor. Bunlar yüzeysel cilt hassasiyeti veya alerjik reaksiyonlar şeklinde olabiliyor. Alerjik reaksiyon genellikle bandın yapışkan özelliğini sağlayan poliakrilat yapıştırıcıya, bazen de bandın rengini veren boyaya karşı olabiliyor. Bu durumda bandın çıkarılması gerekiyor. Cilt tahrişlerine bağlı kızarıklık olması durumunda bant çıkarılıp, kızarıklık geçtikten bir süre sonra tekrar uygulanabiliyor.

Kinezyotaping’i Kimler Uygulayabilir?

Başarılı bir uygulama için hastanın iyi değerlendirilmesi, doğru kasın seçilmesi, bantlamanın hangi amaçla yapılacağının belirlenmesi, uygulanacak kasa doğru pozisyon verilmesi ve bandın gerginliğinin ayarlanması önemlidir. Bunlar tedavinin başarısını önemli ölçüde etkiler. Tekniğin başarı ile uygulanması kas-iskelet sistemi ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmek ve uygun doğru teknikleri kullanmaya bağlıdır .
Bu nedenle Kinezyolojik bantlama uygulamaları bu konuda düzenlenen kurs ve eğitim programlarını almış doktorlar ya da fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır

İletişim Formu